lets
Výměnný obchodní systém pro Prahu
Pro více informací klikněte zde
 
Jméno
Heslo

 

O PRALETS

Co je PRALETS?

PRALETS je místní výměnný systém pro Prahu. Tedy skupina lidí, kteří mezi sebou na principu LETS (Local Exchange Trading System) směňují nejrůznější výrobky a služby. Transakce neprobíhají v korunách, ale skrze virtuální účty běžící na platformě Cyclos.

V čem je LETS jiný než běžná ekonomika?

Lokální výměnný systém má řadu pozitivních dopadů na naše životy. Podporuje místní ekonomiku a rozvoj komunity, není odosobněný a je z velké části postavený na důvěře všech zapojených. Zároveň účastí v něm snižujete svou závislost na světovém finančním systému se všemi jeho negativy. PRALETS například neumožňuje spekulovat s měnou, nevytváří úroky z dluhu atd.

V čem to celé spočívá v praxi?

Anežce se urodilo hodně hrušek, nemá ale auto, kterými by je přivezla z chalupy. Bára je šikovná kadeřnice, miluje hrušky, ale nemá zahradu. Alešovi před domem stojí nevyužívaný vůz. Anežka si za poplatek půjčí auto od Aleše a zajede na chalupu. Bára si koupí hrušky. Transakce zaúčtují v systému Cyclos, ze kterého se také už dříve dozvěděli, co kdo poptává a nabízí. Bára je momentálně trochu v mínusu, ale to nevadí. Za pár týdnů se jí totiž ozve Milan, že by potřeboval přistřihnout… Takto snadné to je.

Co můžu v rámci PRALETSu prodávat a nakupovat?

Prakticky cokoliv, o co bude zájem a co není v rozporu se zákonem a dobrými mravy: Výpěstky ze zahrady, rukodělné výrobky, umělecká díla, věci z druhé ruky. Služby od překladů přes hlídání dětí až po instalatérské či stavební práce. Nabízet můžete také třeba zapůjčení auta, různého náčiní, pronájem prostor. V neposlední řadě tu lze inzerovat i jednorázovou krátkodobou výpomoc – stěhování, pomoc na stavbě atd.

Kolik lidí je zapojeno v PRALETSu?

Akutálně nás jsou desítky. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že systém funguje nejlépe, pokud se zapojí cca 100 - 500 lidí. Jak se mohu přihlásit? Pokud znáte někoho, kdo se je již členem PRALETSu, kontaktujte přímo jeho, druhou možností je napsat nám na info@pralets.cz. Poté si s vámi domluví schůzku někdo z tzv. průvodců – lidí zodpovědných za registraci nových členů - a podrobně vám vysvětlí, jak systém funguje. Následně vás zaregistrujeme do platformy Cyclos, kde můžete hledat i zadávat inzeráty a začít obchodovat.

Můžu se přihlásit, i když nejsem z Prahy?

Jak už název napovídá, LETS je lokální systém a nejlépe funguje na místní úrovni. Nemáme ale v úmyslu zájemce nějak filtrovat podle místa trvalého bydliště atd. – pokud například do Prahy často jezdíte a máte skupině co nabídnout, rádi vás přijmeme. Důležité je, aby bylo ve vašich možnostech dohodnuté zboží či služby v Praze vyměňovat. V ČR existuje více regionálních LETS skupin, seznam najdete například zde – můžete se tedy podívat, zda Vám není některá z nich bližší.

Je to všechno legální?

LETS funguje už od 80. let v řadě evropských zemí (např. Velká Británie, Německo). Neexistuje sice žádný zákon, který by fungování podobných alternativ u nás přímo podporoval, ale také to žádný nezakazuje. Někdy zaznívají hlasy, že jde vlastně o krácení daní. Není to pravda – každý účastník LETS je zodpovědný za to, aby příjmy z LETS zdanil v případě, že to vyžaduje zákon (tj. zejména využívá-li LETS v rámci svého podnikání). Většina účastníků ale nabízí spíše tzv. sousedskou výpomoc – v legislativě označovanou jako příležitostnou činnost – která se podle českých zákonů do určitého ročního limitu nedaní.

Jak to formálně funguje?

PRALETS se řídí jasně danými psanými pravidly. Jednou ročně se schází Valná hromada všech členů, kde se řeší případné změny pravidel a také volí Výkonný výbor (VV). VV se stará o běžný chod skupiny, určuje administrátora Cyclosu a průvodce, kteří mohou registrovat nové členy. VV také vybírá roční poplatky na provoz serveru a administrativu – od každého člena za kalendářní rok 50 Kč a 50 pražců (jednotka pro směnu v rámci PRALETSu). Každý, kdo se chce do PRALETSu přidat se musí nejprve sejít s průvodcem, který mu vysvětlí vše potřebné a vytvoří mu profil v Cyclosu. Pro ten budete potřebovat také krátký medailonek o sobě a o tom, co byste rádi nabízeli a poptávali.

Kontakt: info@pralets.cz